18 października 2021 przez GoldBroker.pl
Czy wiesz, czym zajmuje się mennica, a czym rafineria złota? Osoby rozpoczynające przygodę ze złotem inwestycyjnym lub numizmatyką mogą mieć problem z rozróżnieniem tych dwóch pojęć. Zachęcamy do zapoznania się z artykułem.
Mennica to zakład zajmujący się produkcją monet, medali, odznak i stempli. Należą do nich zarówno monety obiegowe, jak i monety inwestycyjne. Aktualnie na rynku przeważają mennice państwowe (lub mennice królewskie), które jako jedyne na terytorium danego kraju zajmują się produkcją monet obiegowych, medali i odznaczeń państwowych. W przeszłości prawa do bicia monet posiadało znacznie więcej mennic, które należały do miast, instytucji kościelnych lub zamożnych właścicieli. Na przełomie XIII i XIV wieku w Polsce działały mennice w ponad 60 miejscowościach, w tym największa w Krakowie. Działalność mennic została scentralizowana w XIX wieku – od tego czasu w każdym kraju działa najczęściej jedna, główna mennica państwowa. W Polsce była to w latach 1765–1867 Mennica Warszawska, w latach 1924-2005 Mennica Państwowa i od 2005 roku – Mennica Polska, która jest prywatną firmą notowaną na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.
Największe mennice metali szlachetnych posiadają akredytacje największych światowych giełd towarowych, na czele z LBMA – London Bullion Market Association. Dzięki temu wyprodukowane przez nie złoto jest akceptowane na całym świecie.
United States Mint od 1792 roku zajmuje się produkcją monet obiegowych dla Stanów Zjednoczonych, a także numizmatów. Siedziby mennicy znajdują się w Filadelfii, Denver, West Point i San Francisco. Na dużą rozpoznawalność tej mennicy na świecie wpływają produkowane przez nią monety bulionowe, m.in. Amerykański Bizon i Amerykański Orzeł. W 2000 roku mennica była odpowiedzialna za produkcję 28 miliardów monet.
Royal Canadian Mint produkuje monety obiegowe dla Kanady, a także dla innych państw. Przy tej mennicy działa też rafineria złota. Od 1979 roku Kanadyjska Mennica Królewska produkuje monetę bulionową z charakterystycznym liściem klonu umieszczonym na rewersie – Kanadyjski Liść Klonowy to obecnie jedna z najpopularniejszych monet bulionowych na świecie. W 2007 roku mennica Royal Canadian Mint stworzyła największą na świecie monetę wykonaną z czystego złota o wadze 100 kg, która posiada tytuł prawnego środka płatniczego o wysokości 1 miliona dolarów.
Ponad 825 lat doświadczenia w produkcji monet sprawiło, że Münze Österreich jest dziś jedną z najbardziej uznanych i rozpoznawalnych mennic na świecie. Każdego roku produkuje się tutaj około 450 000 000 monet. Mimo bogatej historii i tradycji, jest to mennica, w której stosuje się najnowocześniejsze techniki produkcji i zabezpieczeń.
Münze Österreich słynie z produkcji monet bulionowych Filharmonicy Wiedeńscy, które są jednymi z najbardziej poszukiwanych i cenionych monet inwestycyjnych na świecie. Mennica od 1780 roku produkuje też srebrne monety Talar Marii Teresy.
The Royal Mint należy do grona 10 najstarszych, wciąż działających mennic świata (została założona w 886 roku). Obecnie, co siódma nowa moneta na świecie pochodzi z Królewskiej Mennicy Brytyjskiej. Siedziba o powierzchni przekraczającej 14 hektarów produkuje blisko 5 miliardów numizmatów rocznie. Poza monetami obiegowymi, mennica wytwarza też produkty inwestycyjne, a wśród nich cieszącą się bardzo dużą popularnością złotą monetę bulionową Britannia.
Perth Mint to najstarsza wciąż działająca mennica w Australii. Została powołana w 1899 roku przez Królewską Mennicę Brytyjską (The Royal Mint). Obecnie mennica należy do firmy Gold Corporation, która przerabia ok. 60% złota wydobywanego na terenie Australii. Kontrolę nad mennicą sprawuje Rząd Australii Zachodniej.
Mennica w Perth produkuje sztabki złota, które należą do jednych z najchętniej wybieranych przez inwestorów. Do rozpoznawalnych na całym świecie produktów należą też monety bulionowe Australijski Kangur i seria Lunar.
Produkty wytwarzane w Perth Mint posiadają akredytację największych giełd towarowych świata: LBMA (Londyn), COMEX (Nowy Jork), SGE (Szanghaj), TOCOM (Tokio) i DMCC (Dubaj).
Rafinerie metali szlachetnych zajmują się wytapianiem metali szlachetnych w czystej postaci z surowców naturalnych. Nazwa pochodzi od procesu rafinacji, który ma na celu oczyszczanie i uszlachetnianie surowców w celu nadania im m.in. odpowiedniej czystości, twardości i barwy. Rafinerie przetwarzają złoto ze źródeł górniczych, a także ze złomu i surowców wtórnych. Zajmują się też przekształcaniem dużych sztabek w mniejsze.
Na tym etapie powinieneś już zdawać sobie sprawę z różnicy pomiędzy rafinerią a mennicą. Zadaniem rafinerii jest przetworzenie i oczyszczenie złota z postaci surowca, który występuje w naturze lub odzyskanie go z innych produktów. Za to mennica zajmuje się przede wszystkim produkcją monet, medali i odznaczeń. W rzeczywistości te dwa miejsca często łączą się ze sobą, przez co wiele osób ma problem z ich rozróżnieniem. Bezpośrednio przy mennicach często działają rafinerie, dlatego np. wśród produktów Mennicy Polskiej lub Perth Mint można znaleźć sztabki złota. Niektóre rafinerie zajmują się też produkcją monet (np. Rand Rafinery).
Największym zakładem rafinacji i wytapiania metali szlachetnych na świecie jest południowoafrykański zakład Rand Rafinery. Do czołówki należą też szwajcarskie rafinerie Valcambi, Heraeus i PAMP, które przetwarzają jedną trzecią rocznej podaży złota na świecie.
Rand Rafinery słynie z wydobycia 30% światowych zasobów złota. Zakład zajmuje się wytwarzaniem produktów inwestycyjnych z metali szlachetnych i półproduktów jubilerskich. Zajmuje się też usługami rafinacji dla podmiotów zewnętrznych, a także logistyką i przechowywaniem wartościowych kruszców.
Najbardziej znanym produktem rafinerii jest złota moneta bulionowa Krugerrand, której od 1967 roku wyprodukowano już ponad 60 milionów egzemplarzy. Jest obecnie najpopularniejsza moneta bulionowa na świecie.
Perth Mint to nie tylko mennica, ale też jedna z największych i najbardziej znanych na świecie rafinerii złota. Jej roczna wielkość rafinacji złota to ponad 600 ton. Perth Mint wykonuje złote sztabki odlewane w 13 kategoriach wagowych. Rafineria zasłynęła wykonaniem sztabki o najczystszej jak do tej pory próbie złota, znanej jako sześć dziewiątek – próby 999,999.
PAMP to szwajcarska rafineria złota o zdolności rafinacji wynoszącej ponad 450 ton. Produkty wytwarzane w rafinerii obejmują m.in. odlewy i rafinację, sztabki, monety okolicznościowe, a także stopy do wykorzystania w przemyśle biżuteryjnym. PAMP to jedna z 5 rafinerii na świecie, która posiada status Good Delivery (dobry dostawca) w rankingu Arbitrów Stowarzyszenia Bullion Market Association w Londynie (LBMA).
W ofercie PAMP można znaleźć duży wybór sztabek złota najwyższej czystości o próbie 999,9 a nawet 999,99. W sprzedaży znajdują się sztabki 400 uncjowe, 100 gramowe i 1 gramowe. Możliwe jest przygotowanie produktów o dowolnej specyfikacji (stop, czystość, waga, wzornictwo).
Sztabki złota Valcambi cieszą się ogromną popularnością wśród inwestorów z całego świata. Do najchętniej wybieranych produktów należy złota sztabka o masie 1 oz – Valcambi Suisse Gold Bar.
Jest to jedna z najstarszych szwajcarskich rafinerii złota, a także innych metali szlachetnych – srebra, platyny i palladu. Przedsiębiorstwo zajmuje się też badaniem, transportem i przechowywaniem metali szlachetnych. Posiada akredytację London Bullion Market Association.
Rafineria wytwarza też monety i medale, a także dostarcza stopy metali szlachetnych w postaci półfabrykatów dla szwajcarskiego sektora luksusowego i biżuterii.