10 sierpnia 2021 przez GoldBroker.pl
Monety bulionowe to inaczej monety lokacyjne lub inwestycyjne. Podobnie jak w przypadku sztabek złota, ich wartość określana jest na podstawie zawartości kruszcu. Z tego artykułu dowiesz się, co to jest bulionizm i jaki jest jego związek z monetami, a także poznasz najpopularniejsze monety bulionowe.
U schyłku średniowiecza bardzo intensywnie rozwijał się handel, który wpływał na zwiększające się zapotrzebowanie na pieniądz. Duża emisja monet wykonanych ze złota sprawiła, że eksploatowane dotychczas złoża kruszców szlachetnych zaczęły się wyczerpywać. Emisja pieniądza zmniejszyła się, a państwa zaczęły wprowadzać zakazy wywozu kruszców (poszukiwania nowych złóż metali szlachetnych doprowadziły m.in. do odkrycia Ameryki i morskiej drogi do Indii). Pod wpływem takich obostrzeń, w społeczeństwie umacniało się przekonanie, że ilość zgromadzonego złota i srebra jest wyznacznikiem bogactwa danego kraju.
Doprowadziło to do powstania bulionizmu (od angielskiego słowa bullion, które oznacza sztabki złota lub srebra), którego zwolennicy bogactwo utożsamiali z posiadaniem szlachetnych kruszców: złota i srebra. Zwolennicy bulionizmu nie doceniali roli produkcji krajowej. Taki rodzaj polityki prowadzony był w większości krajów Europy. Na podstawie bulionizmu powstał merkantylizm, czyli system polityki gospodarczej spopularyzowany na przełomie XVI i XVII wieku.
Popularność merkantylizmu osłabiła się wraz z rozwojem konkurencyjnych teorii ekonomicznych: teorii niewidzialnej ręki rynku oraz klasycznej szkoły ekonomii.
Moneta bulionowa wykonana jest ze szlachetnego materiału – najczęściej ze złota, ale w sprzedaży dostępne są też produkty wykonane ze srebra, platyny lub palladu. Nazwa pochodzi od bulionizmu, ponieważ takie monety bite są wyłącznie w celach inwestycyjnych. Aby moneta bulionowa mogła być traktowana jako inwestycyjna, musi być wybita po 1800 roku w złocie próby 900 lub wyższej. Waga monet bulionowych wyrażana jest w uncjach trojańskich (1 uncja trojańska = 31,1 gramów). Na monecie wybite są następujące informacje: waga, oznaczenie kruszcu i jego próby, a także rok produkcji. Współczesne monety bulionowe często posiadają wybity nominał, ale zdarzają się wyjątki (np. Krugerrand), jednak ich wartość determinuje przede wszystkim zawartość kruszcu.
Monety bulionowe nie posiadają ograniczonego nakładu, jak ma to miejsce w przypadku monet okolicznościowych i kolekcjonerskich. Najczęściej nakład uzależniony jest od aktualnego popytu. Monety bulionowe są złotem inwestycyjnym, dlatego stanowią alternatywę dla sztabek złota.
Krugerrand to pierwsza na świecie złota moneta inwestycyjna. Wybijana jest w Republice Południowej Afryki, a jej nazwa pochodzi z połączenia nazwiska Paula Krugera (prezydenta Republiki Południowoafrykańskiej w latach 80. i 90. XIX wieku) i waluty RPA – Rand. Krugerrandy są prawnym środkiem płatniczym w RPA (przez ten fakt do 1980 roku stanowiły blisko 90% wszystkich monet bulionowych na świecie), jednak obecnie nie są używane w obrocie pieniężnym. Aktualnie jest to najpopularniejsza moneta bulionowa na świecie, która daje gwarancję natychmiastowej odsprzedaży niezależnie od sytuacji panującej na świecie. Cena monety nieustannie zwiększa się i od 1967 roku (data rozpoczęcia produkcji).
Krugerrandy są wybijane z 22-karatowego złota (próby 916). Swój charakterystyczny pomarańczowy kolor moneta zawdzięcza niewielkiej domieszce miedzi (8,333%). Początkowo wybijano jedynie monety o masie jednej uncji trojańskiej (31,1035 gramów). Od 1980 roku są też dostępne monety o wadze 1/2, 1/4 i 1/10 uncji trojańskiej.
Do pozostałych najpopularniejszych, powszechnie rozpoznawalnych na całym świecie, monet bulionowych należą:
Chcesz dowiedzieć się więcej o monetach bulionowych? Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów! Napisz lub zadzwoń – niezbędne dane znajdziesz w zakładce Kontakt.