Serie monet  i banknotów

Serie monet kolekcjonerskich są bardzo popularne szczególnie wśród numizmatyków. W seriach emitowane są zarówno monety okolicznościowe, jak i bulionowe. W ramach serii bite są monety powiązane tematycznie. Często serie upamiętniają ważne wydarzenia historyczne, kulturalne lub związane są z geografią danego kraju. Jednak istnieją też serie monet, które poświęconpoe są np. popkulturze, przyrodzie, wynalazkom.  

W ramach jednej serii emitowane mogą być zarówno monety złote jak i srebrne. Ceny poszczególnych monet mogą znacząco się różnić. Najdroższe okazy kosztują od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. 

Serie monet polskich – pasja połączona z inwestycją

Dla wielu osób kolekcjonowanie serii monet polskich jest pasją. Narodowy Bank Polski poza pojedynczymi monetami okolicznościowymi, emituje także monety w ramach serii tematycznych. Najbardziej znane serie to m.in. “Zwierzęta świata” (emitowana od roku 1993), “Polska Droga do Wolności” (emisja od roku 1996), Skarby Stanisława Augusta (emitowana od roku 2013), Historia Monety Polskiej (emisja od roku 2013), Wielcy polscy ekonomiści (emisja od roku 2017), Polscy malarze XIX/XX wieku (emitowana od roku 2002), Historia polskiej muzyki rozrywkowej (emitowana od roku 2009) i “Stulecie Odzyskania przez Polskę Niepodległości” (emisje od roku 2015).

Monety zgromadzone w ramach serii, szczególnie gdy jest ona emitowana przez wiele lat, zyskują na wartości i są pożądaną ofertą na rynku numizmatycznym.