Wytwórnie

Złoto i srebro inwestycyjne, w postaci sztabek oraz moment bulionowych, powstaje z naturalnych kruszców i rud metali szlachetnych przetapianych w rafineriach złota. Przetwarzanie złota i srebra oraz przygotowanie ich jako produktów inwestycyjnych lub półproduktów jubilerskich to kluczowy etap dostarczania złota i srebra do światowego obiegu.

Rafinerie złota

Rafinerie metali szlachetnych, w tym rafineria złota to firmy, które specjalizują się w pozyskiwaniu (wytapianiu) metali szlachetnych w czystej postaci z surowców naturalnych (np. rud). Najsłynniejsze rafinerie złota to południowoafrykański Rand Rafinery (największy zakład rafinacji i wytapiania metali szlachetnych na świecie, emituje Krugerranda) oraz szwajcarskie firmy Valcambi, Heraeus oraz PAMP. Te trzy ostatnie firmy przetwarzają jedną trzecią rocznej podaży złota na świecie. Sztabki złota Valcambi to jedne z najchętniej kupowanych produktów inwestycyjnych w sprzedaży detalicznej.

Mennice

Mennice to firmy zajmujące się przede wszystkim biciem monet, medali i odznaczeń, w tym monet obiegowych oraz okolicznościowych monet kolekcjonerskich. W wielu krajach mennice państwowe mają monopol na bicie monet obiegowych, choć zdarza się, że pieniądze produkowane są za granicą. W ofercie sklepu GoldBroker.pl posiadamy monety bite w najsłynniejszych mennicach świata, w tym The Perth Mint (najstarsza istniejąca do dziś mennica w Australii), The Royal Mint (Mennica Królewska Wielkiej Brytanii), United States Mint i Royal Canadian Mint, Na kolekcjonerów czekają także monety oraz serie tematyczne  Mennicy Polskiej.